Leif Kiil Sørensen |
25. november 2004
Det er bestemt ikke i orden, at præster foretager dæmon-uddrivelser, fastslår kirkeministeren
Præster bør holde sig langt væk fra uddrivelse af onde ånder og i stedet sørge for at hjælpe mennesker til behandling i det psykiatriske system. Det siger kirkeminister Tove Fergo (V), men med den klare afvisning kommer ministeren ifølge en kirkeretsekspert til at så tvivl om præsternes retssikkerhed.
Sagen om dæmonuddrivelser i folkekirken er blevet aktuel, efter at to københavnske præster i medierne har fortalt, at de jævnligt uddriver dæmoner af folk, som opsøger dem. På spørgsmålet om det er i orden, svarer kirkeministeren:
– Nej, det er det bestemt ikke. Jeg synes, man påtager sig et stort ansvar som præst, hvis man foregiver, at man kan helbrede et menneske, der har vrangforestillinger. Som præst kan man være sjælesørger og have omsorg for et menneske ved at overbevise det om, hvor vigtigt det er at komme i behandling.
På spørgsmålet om hun ikke her udtaler sig om noget, som hører hjemme på biskoppernes bord, fordi det handler om præsters forvaltning af deres præsteembede, svarer Tove Fergo:
– Jeg udtaler mig som præst og som menneske og siger, hvad jeg personligt synes om dette her. Jeg udtaler mig slet ikke som minister og ansættelsesmyndighed.
Københavns biskop, Erik Norman Svendsen, mener heller ikke, at ministeren har bevæget sig ind på hans ansvarsområde.
– Jeg opfatter ikke kirkeministerens udtalelse som en indblanding i mit tilsyn, men som hendes personlige kommentar til et spørgsmål, pressen stiller hende. Hun har jo heller ikke truffet nogen som helst afgørelse i den rejste sag, men blot givet sin mening til kende, siger han.
Men kirkeretseksperten, jurist Lisbet Christoffersen, mener ikke, Tove Fergo kan henvise til, at hun udtaler sig som præst.
– Med sin udmelding har Tove Fergo som minister taget stilling til spørgsmålet om præsters dæmonudddrivelse, og det sker, inden hun overhovedet har fået spørgsmålet forelagt. Det er problematisk ud fra et almindeligt retssikkerhedsmæssigt synspunkt, hvis en minister, som senere skal tage stilling til en sag, reagerer for hurtigt og derved risikerer at foregribe begivenhedernes gang og lukke for en retlig analyse, siger hun.
– Det kan undre, at der nu igen bliver anledning til at rejse spørgsmålet om rækkefølgen i anvendelse af kompetence, når der i forbindelse med Grosbøll-sagens start var den alvorlige kritik af den samme kirkeminister på det samme felt.
Tove Fergo mener dog ikke, at hun med sine kategoriske udtalelser kan komme under mistanke for at have truffet en afgørelse på forhånd, hvis for eksempel spørgsmålet om de to københavnske sognepræsters dæmonuddrivelser skulle ende som en sag på hendes bord.
– Jeg har jo alene udtalt mig generelt om det at uddrive onde ånder, men har ikke taget stilling til de konkrete sager om nogle præster, siger ministeren.
Inden hun blev kirkeminister var Tove Fergo psykiatriordfører for Venstres folketingsgruppe, og hun har besøgt alle landets lukkede psykiatriske afdelinger som mangeårigt medlem af udvalget, der fører tilsyn med behandlingen af tvangsindlagte psykiatriske patienter.
kiil@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad