Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Forum: Danmark
Trådet overblik  |  Fladt overblik

Fængslet præst risikerer jobbet

Borgeren, publiceret d.16/07 14:34 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
http://www.bt.dk/danmark/praest-var-psykisk-syg

Det kunne være rart, hvis Kristeligt Dagblads journalister bedrev lidt mere undersøgende journalistik end, at man italesatte præsten som det rene offer for systemet og som udelukkende drevet af kærlighed til barnet. Hvor er den kritiske journalistik????
Del Link

Fængslet præst risikerer jobbet

, publiceret d.16/07 15:13 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
Borgeren skrev:
http://www.bt.dk/danmark/praest-var-psykisk-syg

Det kunne være rart, hvis Kristeligt Dagblads journalister bedrev lidt mere undersøgende journalistik end, at man italesatte præsten som det rene offer for systemet og som udelukkende drevet af kærlighed til barnet. Hvor er den kritiske journalistik????


Kære "Borgeren"
Tak for dit synspunkt. Kristeligt Dagblads ærinde i denne sag er ikke at afgøre, om den ene eller den anden part i denne og lignende ulykkelige samværsstridigheder har eller ikke har varierende grader af psykologiske eller andre personlige problemer. Vores dækning har såmænd alene sigtet til at sandsynliggøre, at som lovgivningen på området er, synes sådanne stridigheder at være umulige at undgå. Hvilket "Borgeren" kan forvisse sig om ved at læse, hvad Kristeligt Dagblad faktisk har skrevet.
Jeppe Duvå, nyhedschef
Del Link

BT og offentlige sygejournaler

Judas II, publiceret d.16/07 15:34 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
http://www.bt.dk/danmark/praest-var-psykisk-syg

BT´s meget grundige gennemgang af denne præst´s personlige sygehistorier er noget forbandet svineri. Jeg må konstatere at man ikke kan lade sig behandle af dansk psykiatri, uden at få sine private problemer offentliggjort.
Del Link

Fængslet præst risikerer jobbet

Farmand, publiceret d.16/07 15:34 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
Jeppe Duvå, nyhedschef skrev:
Kristeligt Dagblads ærinde i denne sag er ikke at afgøre, om den ene eller den anden part i denne og lignende ulykkelige samværsstridigheder har eller ikke har varierende grader af psykologiske eller andre personlige problemer.


Kære Jeppe

Jeg forstår ikke dit argument, for du formidler jo netop morens påstande om farens psykiske tilstand. Men du har ikke talt med modparten eller fået dennes side af sagen.

Du har ukritisk videreformidlet budskabet om, at en stakkels kvinde og præst tvinges til at udlevere sit barn til en psykisk syg far.

Hvorfor har Kristligt Dagblad ikke fået farens side af historien?

Du skriver, at I ønsker at sandsynliggøre at den nuværende lovgivning gør, at disse sager ikke kan undgås. Hvis det virkelig er jeres mål, så har I fejlet i alvorlig grad.

Omvendt, Kristeligt Dagblad har fuldstændig ret. Når dansk lov er, som den nu er, så bliver folk sat i fængsel, når de ikke følger rettens bestemmelser.

Men er det virkelig dét budskab I ønsker at formidle og bringe til debat?

Som ikke-daglig læser af jeres avis er jeg overrasket. Jeg har altid kendt KD som et sagligt og seriøst medie.

Jeg synes I skulle rejse en helt anden problemstilling:

Psykisk syg mor og præst tilbageholder barn, nægter barnet samvær med sin far.

Alternativt kunne fortælle hvilke punkter i Forældreansvarsloven, I mener bør debateres. For indtil nu har jeg ikke fundet én eneste artikel om dét.

Men når alt er sagt, så er Barnets Tarv utroligt gode til at plante deres manipulerede historier. KD er ikke første medie, og bliver næppe det sidste, der kommer til at videreformidle deres pressemeddelelser ukritisk.
Del Link

Tak for svaret Jeppe, men jeg er ikke enig

Borgeren, publiceret d.16/07 15:58 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
Jeg synes personligt, at det er alvorligt at citere en udokumenteret beskyldning om at manden/faren er psykisk syg uden dokumentation eller i det mindste et kritisk spørgsmål til dokumentation for påstanden. Denne mangel betyder, at I ikke har givet en nuanceret dækning af den konkrete sag, som I bruger til at skabe en debat om forældremyndighedsloven. Jeg skal ikke tage stilling til om lovgivningen skal laves om. Jeg er ikke ekspert og har ikke selv børn, men jeg synes at læserne på Kristeligt Dagblad har krav på, at de historier, der bliver brugt til at skabe debat har en så "tilstræbt objektivitet" som muligt. Denne tilstræbte objektivitet har manglet i ovenstående artikel/historie og dermed kommer artiklen efter min opfattelse til at fremstå for "manipulerende"
Del Link

En trist sag.

Nederby Jessen, publiceret d.16/07 16:35 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
Vi står her med en meget trist sag, som rammer mindst 3 mennesker: moderen, faderen og barnet. Sådan er det altid, når et forældrepar vælger at gå fra hinanden.

Som udgangspunkt må ethvert barn have ret til at kontakt med både sin mor og sin far. Der findes bare ikke nogle ideelle løsninger, fordi hver sag er forskellig fra andre. I nogle tifælde ville det være optimalt med delt forældremyndighed, hvor barnet bor fast og mor og far flytter ind på skift hveranden uge, så det ikke er barnet, der skal skifte omgivelser.

I den aktuelle sag kender vi som debattører ikke den fulde sandhed. Og så vidt jeg kan se, har såvel Kristeligt Dagblad som BT fejlet i deres dækning af sagen.

Kristeligt Dagblad ser primært på moderens og rolle og fængsling. I Kristeligt Dagblad hører vi intet om faderen, andet end hvad moderen har sagt. Altså ensidigt. Til gengæld skal Kristeligt Dagblad have ros for ikke at nævne moderens navn.

BT bralrer ud med såvel faderens navn som moderens og er så gået i moderens journaler og fortæller om psykiatrisk behandling. Min første tanke var: Hvordan i alverden har BT fået fat i journalerne? Det er helt urimeligt, at det har kunnet lade sig gøre og det er lige så urimeligt, at man bringer indholdet i avisen.

Sagen er kørt i hårdknude, men den bør løses, for barnets skyld og derfor er det vigtigt, at forældrene mødes, ser hinanden i øjnene og erkender, at for barnets skyld bør de bøje sig mod hinanden. Det kan de nok ikke klare alene, men så må de have den nødvendige hjælp.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

Kvinder værst

Per Erik, publiceret d.19/07 19:04 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Fængslet præst risikerer jobbet
Jeg går i fængsel for min datters skyld - jeg føjer myndighederne for min datter skyld, det er den retorik der bruges af martyrer. Svin faderen til, sandt eller falsk - alle kneb gælder. lad os endelig få stoppet de vanvittige tilstande hvor man ustraffet kan beskylde andre for de mest nederdrægtige ting uden den mindste dokumentation. mange fædre har været - hvor faderen til pigen er nu. lovgiverne har heldigvis opdaget hvad det er der foregår og på sigt forhåbentlig også resten af befolkningen. for der findes rigtig mange mænd som ønsker og kan give deres barn det de finder lærende og udviklende og ikke kun det barnets mor mener de skal have. men dette bliver alt for tit opfattet som utidig indblanding fra kvindernes side og i stedet for lære at håndtere forældre institutionen og det fælles ansvar får vi en provokation som denne og det er en skam og skændsel.
Del Link
flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​