Lars skrev: Som praktiserende medlem af Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige, altså mormon, finder jeg...
Hej Lars
Ja det er et godt spørgsmål hvorfor mormonkirken ikke er en kristen kirke. Svaret kan vi finde i Paulus brev til Galaterne 1.8 hvor der står:
" Men om så vi selv eller en engel fra himlen forkyndte jer et andet evangelium end det, vi har forkyndt jer, forbandet være han."
Joseph Smith som er mormonernes grundlægger påstod han fik mormons bog af en engel (nogen steder påstod han det var to engle). Det viser sig at denne bog som man blandt mormoner anser for at være mere troværdig end bibelen (hvis man spørger ind til det) ikke har nogen troværdighed overhovedet. Den er ikke ærkæologisk begrundet, hvilket bibelen er. Den er ikke historisk dokumenteret, hvilket bibelen i meget stor grad er. Mormons bog er altså ikke troværdig. Dokumentation for den påstand kan findes i dokumentaren i dette link:
http://www.youtube.com/watch?v=G1mFdO1wB08
Som viser Bibelen kontra Mormons bog.
Men er det så galt endda? Ja for det er et andet budskab som mormonkirken har, og det er i modstrid med bibelens. Dertil er det et helt andet billede af Jesus end bibelens man finder her. For mormonerne er Jesus ikke Gud der blev menneske, dermed er der ikke nogen frelse at få i mormonismen. For hvis den der tog vor straf på korset ikke er mere værd end alle mennesker, så er vores synd ikke sonet. Det har jeg skrevet lidt mere om her:
http://sand.omvendelse.dk/hvorfor-er-det-vigtigt-at-jesus-er-gud-29.htm
Med venlig hilsen
René Vester