Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Forum: Udland
Trådet overblik  |  Fladt overblik

Blokade imod Iran

Jørgen Christensen, publiceret d.23/01 12:40 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søvndal: EU lukker snart for iransk olie
Hvordan gik det med det fredsforslag, som Tyrkiet og Brasilien fremlagde for et par år siden? Det kunne jo løse problemet! Men det er ikke, hvad man er inbteresserede i. Så det blev simpelthen ignoreret, som om at politikerne dengang var døve og blinde og ude af stand til at tænke selv. Forslaget om blokade er et krigsangreb på Iran, omend ikke direkte med soldater.

Er det en verden, der er rar at leve i? Appellerer den til udvikling af hele mennesker? Eller til paroleadlydende fjog? Til en zombie-udvikling af de levende til fordel for zombierne selv, der næppe aner, hvad de selv har gang i, kun hvad de selv får læst højt, hvad de skal tro og mene af et lidt højere niveau af spindoktorer.

Det er sørgeligt at se, hvor lille Søvndahl blev som menneske, da han blev "zombieficeret" som udenrigsminister.
Del Link

Søvndal: EU lukker snart for iransk olie

Daniel Henoch Pedersen, publiceret d.23/01 15:12 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søvndal: EU lukker snart for iransk olie
Nu forsøger man altså at løse en konflikt uden bomber og soldater - så er det åbenbart også galt. Irans styre er ikke et styre, som man kan betro at have atombomber!
Del Link

Sv. Søvndal: EU lukker snart for iransk olie

Jørgen Christensen, publiceret d.23/01 15:55 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søvndal: EU lukker snart for iransk olie
Daniel Henoch Pedersen skrev:
Nu forsøger man altså at løse en konflikt uden bomber og soldater - så er det åbenbart også galt....

Så du VED PERSONLIGT, at dette er Irans planer? Lige så sikkert som Saddam Hussein havde atomvåben gemt af vejen? Hvor mange angrebskrige har Iran ført i de sidste 300 år, og hvor mange USA? Hvis du skal bedømme et kollektiv, skal du så ikke åbent og årligt se på dem?

Er USA's styre et styre, man kan betro at have atombomber? De bragte jo to til sprængning over Japan, førend de undertegnede en traktat, som var de samme betingelser som før atombomberne blev bragt til sprængning! Så de er dumpet i min kalender, men måske har du en højere kalender, der saliggør venners anvendelse af atomvåben?

I Irak blev 4 lejesoldaters død brugt som undskyldning for kollektivt at straffe Fallujah's befolkning. De er nu velsignet med atomstråleskader overstigende Hiroshimas i intensitet. Har dette også din velsignelse Daniel Henoch Pedersen? Er det altid sådan, at de dumme og svage skal lytte og lide, og de gode og grusomme hovere og straffe kollektivt?

Det er indlysende klart, at en embargo imod et land er en krigshandling! Det er ikke bare tante Sofie, der snorker i en skolekomedie. Det er et land, der berøves sine indtægter kollektivt.
Del Link

Sv. Søvndal: EU lukker snart for iransk olie

Daniel Henoch Pedersen, publiceret d.23/01 16:39 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søvndal: EU lukker snart for iransk olie
Jørgen Christensen skrev:
Daniel Henoch Pedersen skrev: Nu forsøger man altså at løse en konflikt uden bomber og soldater...


Selvfølgelig har jeg ikke nogen personlig viden om, hvad der sker i Iran. Jeg må akkurat som dig basere mig på andenhåndskilder. Jeg baserer min viden på rapporten fra Det Internationale Atomenergiagentur (IAEA), som er tilknyttet FN-systemet.

Da krigen mod Irak startede var formanden for FN´s undersøgelseskommission Hans Blix af den mening, at deres undersøgelser ikke var færdige, og man ikke kunne vide, om Saddam Husseins regime havde ødelagt deres masseødelæggelsesvåben eller arbejdede på at fremstille nye. Bl.a derfor mener jeg, og har ment hele tiden, at det var det forkerte tidspunkt, man gik i krig med Irak. Jeg glæder mig over, at man også denne gang starter med bløde metoder som diplomati og embargo, og jeg håber og beder til, at der ikke bliver "varm krig" i Iran.
Del Link

Sv. Søvndal: EU lukker snart for iransk olie

Jørgen Christensen, publiceret d.24/01 10:45 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søvndal: EU lukker snart for iransk olie
Nå, der blev vedtaget et stop for nye aftaler om olieleverancer pr. 1.7.12. Så de nuværende skulle få tid til at løbe ud.

Nu er indgrebet ikke bare et spørgsmål om olie, men ledsaget af at standse Iran's centralbanks muligheder for at virke med udlandet. Det er det sidste, der er det vigtigste, idet Iran jo nok kan sælge til Kina og Indien, der aftager mere end vesten tilsammen, mig bekendt.

Der er så kommet et modspil fra Indien: de vil for det første købe mere olie, for det andet gå udenom dollars i deres handel med Iran, ligesom Kina vist også har aftalt tilsvarende med Iran. Det mildner jo for Iran noget af den tilsigtede humanitære katastrofe tilsvarende den, Irak havde i mange år fra bobmninger og sanktioner fra USA og UK's side - førend det alligevel endte med invasion af Irak.

Derudover vil Indien også afregne i guld. Det sidste vil måske være et så hårdt slag imod dollaren som verdens reservevaluta, at der kommer krig under et hvilketsomhelst påskud for at stande en sådan tendens. Ja, ja. Gætteri. Læste noget foruroligende på www.jsmineset.com, og en henvisning til denne artikel vedr. guldet: http://www.debka.com/article/21673/

Vedrørende FN's undersøgelser af Irans atomprogram, så har de IKKE konkluderet, de var igang med våbenudvikling, kun anført en mulighed. Iflg. den amerikanske efterretnings- og sikkerhedstjenestes samlede vurdering er det kun civilbrug, man har fundet. Men den slags kan altid ændres (fabrikeres), som vi jo har set det før. Flere af kandidaterne til præsidentposten i 2012 vil simpelthen have gang i krigen med det samme!
Del Link

Sv. Søvndal: EU lukker snart for iransk olie

Jørgen Christensen, publiceret d.26/01 08:50 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søvndal: EU lukker snart for iransk olie
En artikel vedr. hvad der rent faktisk er kendt om Iran's atomprogram, nemlig at det stadigvæk kun er civil anvendelse, man er igang med - som konkluderet både fra amerikansk side og Israelsk side.

De andre "konklusioner" er skræmmepostulater. Spekulerer på, om nyheder simpelthen SKAL sælges, så de appellerer mere groft til folk i almindelighed, fordi pressen og politikerne har et billede af dem som ufornuftige tåber, der skal manipuleres. Både for at fremme de politisk rigtige meninger, men vel også for at fremme pressens popularitet gennem at vække de animalske instinkter?

http://consortiumnews.com/2012/01/24/usisrael-iran-not-building-nukes/



Nåmen artiklen er mere konkret om problemet vedr. Iran's atomprogram.
Del Link
flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​