Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Forum: Danmark
Trådet overblik  |  Fladt overblik

Folkekirkens Nødhjælp = socialistisk politisk organisation

SHJensen, publiceret d.05/07 22:18 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
Indtil Folkekirkens Nødhjælp (FN) for første gang opsatte en kopi af den Israelske sikkerhedsmur på Roskilde festivallen i 2004, overførte jeg hver måned et beløb til FN. Jeg skrev straks til organisationen, og bad dem om at undgå politiske manifestationer, men at koncentrere sig om at yde nødhjælp til nødstedte, også meget gerne Palæstinensere, hvis de ønskede at få mit månedlige bidrag.

Det svar jeg fik tilbage var, "at de ønskede at skabe en debat om muren". Altså de ønskede at agere politisk - og med jødehad. Indtil nu har FN ikke opstillet kopier af de tusindvis af Palæstinensiske raketter der er regnet ned over Israel igennem årene. Se blot denne opgørelse over hvor mange raketter og granater der er skudt ind over Israel blot i løbet af 2011 fra Gaza striben:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Palestinian_rocket_attacks_on_Israel,_2011

FN er blot endnu en socialistisk jødehadende politisk organisation. Siden dette gik op for mig i 2004, har de ikke modtaget en bukket femøre fra mig.
Link

Sv. Folkekirkens Nødhjælp = socialistisk politisk organisation

Tænk nu efter, publiceret d.06/07 21:16 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
Det svar jeg fik tilbage var, "at de ønskede at skabe en debat om muren". Altså de ønskede at agere politisk - og med jødehad





At det er nødvendigt at bygge mure eller hegn ses jo også tydeligt af, at der netop er bygget et hegn rundt om Roskilde Festivalen.

Selvfølgelig er Israel tvunget til at bygge mure for at beskytte sig, det ville enhver truet folk da gøre, for at værne sig imod fjender.
Link

Sv. Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest

nielsen, publiceret d.06/07 23:09 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
søren jessen skrev:
.Jeg husker også en enkelt ting fra den krig, som illustrerer vestens hykleri.
Efter et ægyptisk bombeangreb i det sydlige Israel var der i et ellers respektabelt blad som Information et billede af en kvinde med et lille barn i armene og billedteksten:Israelsk mor græder over sit døde barn.
Et par dage senere var der et tilsvarende billede, men nu hed det: Hysterisk skrigende ægyptisk kvinde med...

Egentlig tror jeg, at det er en korrekt, upartisk udefraseende beskrivelse af situationerne.
Når jeg ser medieindslag af flokke af vrede muslimer, hysterisk råbe: Allah er den største, ser jeg Hitlers indoktrinerede tilhængere!
Når andre rammes af død og ødelæggelse græder de ofte stille og inderligt!
Link

Sv. Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest

Benjamin, publiceret d.08/07 19:38 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
E. skrev:
søren jessen skrev: .Jeg husker også en enkelt ting fra den krig, som illustrerer vestens...

Du er tydeligvis uden for rækkevide. :-) Hvor ofte ser man ikke flokke af vrede bosættere? Ser du også der Hitler? Folk som dig ser Hitler alle vegne, faktum er at manden er død.
Link

Sv. Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest

søren jessen, publiceret d.09/07 00:06 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
E. skrev:
søren jessen skrev: .Jeg husker også en enkelt ting fra den krig, som illustrerer vestens...

De to billeder var i den grad ens, at de kunne have været byttet om, uden at man ville have lagt mærke til det.Så hvordan en redaktionssekretær kan sidde og afgøre hvilket billede der skal have hvilken undertekst er svært at forstå.
I øvrigt er det noget svineri uden lige, at beskrive en mors sorg over sit barn på den måde; også selv om moderen har en "forkert" nationalitet.
Link

Apartheidmur

Peter, publiceret d.09/07 11:05 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
Johansen skrev:
årsagen til opførelsen af den israelske beskyttelsensmur


Israels mur er blot et led i hele denne 100 år lange etniske udrensningsproces og tjener ét formål: at pakke palæstinenserne ind i pigtråd og beton i så få og små områder på Vestbredden, at Israel uhindret kan annektere resten.

Derfor er muren ikke en sikkerhedsmur, men en apartheidmur.
Link

Læs Israeleren Micha Kurz svar til Yvette Espersen

Hugo Pieterse, publiceret d.09/07 11:44 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirkens Nødhjælp i modvind efter Israel-protest
Jeg kan anbefale alle at læse israelske Micha Kurz forklaring om hvorfor apartheidsmuren ikke er lavet for at beskytte Israelere mod angreb, men med en helt anden dagsorden i mente. (3 indlæg som svar til Dansk Likuds Yvette Espersen)

Dear Yvette Espersen,

First off on this important discussion, I would like to thank for your concern about the well being of the residents of the holy land whether they be Palestinian or Israeli. My name is Micha, I grew up in Jerusalem in a school named for the brave Danes who helped to save Jews during WW2, the Denmark high school. I learned a lot about the Danish reverence to Human Rights.

Læs resten her: http://kortlink.dk/b88r
Link
Mere:   Til side 1  |  Forrige   1 | 2 | 3 | 4

flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Links skal være relevante.
9. Overhold reglerne for ophavsret.
10. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
11. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
12. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

Maj 2013
Kristeligt Dagblad
flexblock

Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​