Prøv avisen

Oversigt: Her er Mette Frederiksens ministerhold

Mette Frederiksen præsenterede torsdag den 19. november ministerrokade for Dronningen. Blandt andet overtager Flemming Møller Mortensen og Rasmus Prehn ressortområder fra afgående minister Mogens Jensen. Foto: Søren Bidstrup/Emil Helms/Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Mette Frederiksen (S) har netop gennemført en ministerrokade i sin socialdemokratiske regering. Her er et overblik over det samlede ministerhold

1) Statsminister Mette Frederiksen
Født den 19. november 1977. Har siden 2015 været formand for Socialdemokratiet. Medlem af Folketinget siden 2001. Mette Frederiksen har været beskæftigelsesminister og justitsminister i Helle Thorning-Schmidts regering. Til valget den 5. juni 2019 opstillede hun i Nordjyllands Storkreds og fik 43.489 personlige stemmer. Hun overtog Statsministeriet efter Lars Løkke Rasmussen (V).

2) Finansminister Nicolai Wammen
Født den 7. februar 1971. Tidligere borgmester i Aarhus Kommune. Europaminister og forsvarsminister i Helle Thorning-Schmidts regering. Valgt til Folketinget i 2011. Socialdemokratiets politiske ordfører siden 2015. Nicolai Wammen overtog ministeriet efter finansminister Kristian Jensen (V) og innovationsminister Sophie Løhde (V).

3) Udenrigsminister Jeppe Kofod
Født den 14. marts 1974. Tidligere socialdemokratisk medlem af Europa-Parlamentet. Var folketingsmedlem mellem 1998 og 2014. Jeppe Kofod overtog posten som udenrigsminister fra Anders Samuelsen (LA), der ikke blev genvalgt til Folketinget ved valget den 5. juni 2019.

4) Justitsminister Nick Hækkerup
Født den 3. april 1968. Tidligere forsvarsminister, handels- og europaminister og sundhedsminister. Næstformand for Socialdemokratiet fra 2005 til 2012. Blev valgt ind i Folketinget i 2007. Valgt ind igen i 2019 i Nordsjælland. Nick Hækkerup overtog ministeriet efter Søren Pape Poulsen (K).

5) Social- og indenrigsminister Astrid Krag
Født den 17. november 1982. Medlem af Folketinget siden 2007, først for SF og siden 2014 for Socialdemokratiet. Var sundhedsminister i Helle Thorning-Schmidts regering. Valgt ind i Folketinget i Sjællands Storkreds. Astrid Krag overtog ministeriet efter børne- og socialminister Mai Mercado (K) og økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA).

6) Skatteminister Morten Bødskov
Født den 1. maj 1970. Justitsminister fra 2011-2013. Blev valgt ind i Folketinget i 2001 for Socialdemokratiet. I 2005 udpegede Helle Thorning-Schmidt ham til næstformand i folketingsgruppen. Valgt ind i Københavns Omegns Storkreds. Morten Bødskov overtog ministeriet for Karsten Lauritzen (V).

7) Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen
Født den 12. juni 1975. Medlem af Folketinget siden 2015 for Socialdemokratiet. Valgt i Fyns Storkreds. Sad i Europa-Parlamentet fra 2004 til 2013, hvor han især havde fokus på miljøområdet. Blev hentet hjem fra Bruxelles for at blive minister for fødevarer, landbrug og fiskeri i Helle Thorning-Schmidts regering i 2013. Dan Jørgensen tog over for Lars Christian Lilleholt (V).

8) Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke
Født den 28. januar 1975. Valgt i Sjællands Storkreds og har siddet i Folketinget siden 2005 for Socialdemokratiet. Magnus Heunicke er tidligere transportminister i Helle Thorning-Schmidts regering. Han tog over for ældreminister Thyra Frank (LA) og sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V).

9) Transportminister Benny Engelbrecht
Født den 4. august 1970. Medlem af Folketinget for Socialdemokratiet siden 2007. Benny Engelbrecht er tidligere skatteminister. Valgt i Sydjyllands Storkreds. Han tog over for Hans Christian Schmidt (V).

10) Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Rasmus Prehn
Født den 18. juni 1973. Folketingsmedlem for Socialdemokratiet siden 2005. Valgt i Nordjyllands Storkreds. Rasmus Prehn afløste i 2019 Ulla Tørnæs (V) som udviklingsminister. Er fra november 2020 ny minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri efter forhenværende minister Mogens Jensens (S) afgang.

11) Minister for udviklingssamarbejde og nordisk samarbejde Flemming Møller Mortensen

Født den 3. juli 1963. Medlem af Folketinget siden 2007. Valgt for Socialdemokraterne i Himmerlandkredsen. Flemming Møller Mortensen er fra november 2020 minister for udviklingssamarbejde, som han overtager efter Rasmus Prehn, samt minister for nordisk samarbejde, som tidligere var en del af afgående minister Mogens Jensens ressortområde.

12) Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil
Født den 17. januar 1977. Har siddet i Folketinget siden 2001, de første seks år for Enhedslisten. I 2008 meldte hun sig ud af Enhedslisten, og senere samme år blev hun medlem af Socialdemokratiet. I 2011 blev Pernille Rosenkrantz-Theil valgt til Folketinget for Socialdemokratiet. Valgt i Københavns Storkreds. Hun tog over for børne- og socialminister Mai Mercado (K) og undervisningsminister Merete Riisager (LA).

13) Forsvarsminister Trine Bramsen
Født den 26. marts 1981. Har siddet i Folketinget for Socialdemokratiet siden 2011 og var i forrige regeringsperiode retsordfører. Trine Bramsen er valgt i Fyns Storkreds. Hun afløste tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

14) Uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen
Født den 4. maj 1983. Har siddet i Folketinget siden 2011. Valgt i Nordjyllands Storkreds. Ane Halsboe-Jørgensen overtog posten for Tommy Ahlers (V).

15) Erhvervsminister Simon Kollerup
Født den 20. maj 1986. Medlem af Folketinget for Socialdemokratiet siden 2011. Valgt i Nordjyllands Storkreds. Simon Kollerup overtog posten fra Rasmus Jarlov (C).

16) Udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye
Født den 31. marts 1981. Medlem af Folketinget for Socialdemokratiet siden 2015. Har i seneste valgperiode været udlændinge- og integrationsordfører. Mattias Tesfaye er valgt i Københavns Omegns Storkreds. Han overtog ministerposten fra Inger Støjberg (V).

17) Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard
Født den 17. januar 1983. Medlem af Folketinget for Socialdemokratiet siden 2015. Peter Hummelgaard er tidligere formand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom (DSU). Valgt i Københavns Storkreds. Han overtog ministeriet efter Troels Lund Poulsen (V). Fra november 2020 er Peter Hummelgaard som et led i en ministerrokade også minister for ligestilling.

18) Boligminister Kaare Dybvad
Født den 5. august 1984. Kaare Dybvad har siden 2015 siddet i Folketinget for Socialdemokratiet og blev valgt ind i Sjællands Storkreds. Han tog over for forhenværende transport- bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA).

19) Miljøminister Lea Wermelin
Født den 10. maj 1985. Har siden 2015 siddet i Folketinget for Socialdemokratiet og blev valgt ind i Bornholms Storkreds. Lea Warmelin overtog en post, der tidligere tilhørte den forhenværende miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V).

20) Kulturminister og kirkeminister Joy Mogensen
Født den 11. august 1980. Socialdemokratisk borgmester i Roskilde siden 2011. Joy Mogensen er ikke medlem af Folketinget. Hun overtog ministerposten fra Mette Bock (LA).

Her er regeringens tidligere ministre

Mogens Jensen: Født den 31. oktober 1963. Har siddet i Folketinget siden 2005 for Socialdemokratiet. Handels- og udviklingsminister fra 2014-2015 i regeringen under Helle Thorning-Schmidt. Valgt i Vestjyllands Storkreds. Han blev efter valget i 2019 minister for fødevarer, fiskeri, ligestilling samt for nordisk samarbejde. Efter sagen om manglende lovhjemmel til regeringens påbud om at aflive alle danske mink har Mogens Jensen trukket sig som minister.

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen Ritzau Scanpix
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Foto: Erik Refner/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Thomas Lekfeldt /Ritzau Scanpix
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Nils Meilvang / Ritzau Scanpix
Foto: David Leth Williams / Ritzau Scanpix
Foto: Søren Bidstrup / Ritzau Scanpix
Foto: Thomas Lekfeldt / Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
Foto: Niels Ahlmann Olesen / Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
Foto: Linda Kastrup / Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
Foto: Henning Bagger / Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix