Steen Brogaard

Lars Løkke Rasmussen

Udenrigsminister og Medlem af Folketinget (M), fhv. statsminister

Lars Løkke Rasmussen er udenrigsminister i Mette Frederiksens (S) regering og medlem af Folketinget for Moderaterne i Sjællands Storkreds fra den 19. maj 2022. Han var i perioderne 2009-11 og 2015-19 Danmarks statsminister i regeringerne Lars Løkke Rasmussen I, II og III. Lars Løkke Rasmussen har både været næstformand (1998-2009) og formand (2009-2019) for partiet Venstre, som han var medlem af fra 1980, indtil han 1. januar 2021 meldte sig ud. I juni 2021 stiftede han sit nye parti under navnet Moderaterne. 

Født: 15-05-1964

Uddannelse: cand.jur. (Københavns Universitet, 1992)

Profilartikler indlæses...